Seyahat

Sakin ve durağan kent: Münih

Münih birçok alman şehri gibi, şehir ruhu diyebileceğimiz belli belirsiz, sadece o şehirde yaşayanların (farkında olmadan) hissettikleri, varlığını ancak yabancı bir şehre gittiğinizde hissedebileceğiniz sakin, düzenli bir şehir. BMW, Bayern Münih Spor Kulübü, Oktoberfest, nefes kesici güzellikte Barok yapılar, saraylar ve kiliseler, yemyeşil parklar, aklınıza gelebilecek her konuda çeşitli müzeler, Alman biraları, efsanevi 1972 Münih Olimpiyatları ve nicesi…

Münih’in başkenti olduğu eyalet olan Bavyera mutfağıyla tüm Almanya ve Avrupa kıtasında ünlü olan bir eyalet. Bratwurst yani kızartılmış sosis hemen hemen her yerde bulabileceğiniz bir Bavyera yemeği, Hackbraten olarak bilinen köfte de oldukça sevilen bir yiyecek. Münih mutfağında kızartmalar ve etin yeri daima üst noktada olmuştur, Jägerschnitzel denilen mantar soslu pirzola, Kartoffelknöde olarak anılan patates de yine çok yenilen yemeklerdendir.

Tarih ile ilgileniyorsanız Münih’te gezmeye Deutches Museum ile başlayabilirsiniz. Alman tarihine ve sanatına dair birçok eseri bu müzede görmeniz mümkün, sanatsever bir kişilikseniz bu müzeye ek olarak Alte Pinathoek adı verilen çok sayıda sanatçının eserlerinin koleksiyonları da bulunan müzeyi gezebilirsiniz. 18 ve 20. yüzyılın resim ve heykel sanatı bu müzede sergileniyor. Marienplatz şehir merkezi olarak adlandırılıyor, eski ve yeni belediye binaları da burada bulunuyor. Bu civarda bulunan 4 cadde de gezmek için ideal. Ludwig Caddesi mimari ve sokak estetiği açısından güzel bir adres. Maximilan Caddesi ise hem alışveriş hem de gece hayatı için Münih’in en lüks binalarının ve alışveriş merkezlerinin bulunduğu caddedir. Nehre paralel bir şekilde uzanan Prinzrgenten Caddesi ise yürüyüş yapmak isteyenlere hoş bir manzara eşliğinde bu fırsatı sunuyor. Müzelere giden caddenin adı ise Brienner Caddesi. St. Peter Kilisesi ve Frauenkirch gibi dini yapılar da şehrin tarihi dokusuna uyum sağlamış olan görülmesi gereken yerler. Olympiapark şehirde gerçekleşen festivallerin çoğunun olduğu yerdir. Burada bulunan kuleden şehri izleyebilirsiniz.