Yiyecekler

Mutfakta Tasarruf Yapmanın Yolları

Mutfak, evin en masraflı bölümü. Her ay, her hafta yemek için yapılan harcamayı hesaplayınca bile insanın içi sızlıyor. O kadar alışveriş masrafına bir de ziyan olan, daha kullanılmadan bozulduğu için çöpe gitmek zorunda kalan yiyecekler eklenince durum iyice can sıkıcı bir hal alıyor. Bunun önüne geçebilir miyiz diye düşündük ve bazı bilgiler derledik. Bu bilgilerle yiyeceklerinizin kullanım ömrünü uzatabilir, buzdolabındaki çürük meyve ve sebzeleri temizlemekten kurtulabilir ve en önemlisi bütçenize çok sağlam bir katkıda bulunabilirsiniz.

Fazla Yemek Pişirmeye Gerek Yok

 İnsanlar sofralarının zengin görünmesi için yemek pişirmeye çok fazla vakit harcıyorlar ve bir vakit sonra buna da zaman ayıramamaya başlıyorlar. Halbuki çok fazla pişirmeden de insan yemeğini evde hazırlayabilir. Çorba, salata, zeytinyağlı veya et yemeği, salata, biraz pilav veya makarna yeterli bir öğün. Çeşit sayısını azaltıp ve gerektiği kadarını pişirme alışkanlığını edinerek evde yemek hazırlamayı daha keyifli hale getirebiliriz.

El Blender’ı Kullanın 

Blender mutfakta hem zamanınızı kurtaracak hem de fazla ürünler ile yeni yemekler yapmanızı sağlayacak harika bir araç. 2 gün önce aldığınız ve tazeliğini kaybetmek üzere olan sebzeleri blender kullanarak enfes bir çorba malzemesine dönüştürebilirsiniz.

Kaliteli Yemek, Kaliteli Hayat Demektir

Kaliteli yemek de taze sebze ve ürün ile olur. Alışverişe çıkarken kilolarca ürün almak yerine, o öğün için ihtiyacınız olanı alın. Böylece hem daha iyi ve taze yemekler yapmakla kalmayacaksınız, evde bekledikçe kalitesini kaybeden ürünlerden de tasarruf etmiş olacaksınız. Türkiye insanı için adet ile meyve sebze alışverişi yapmak alışılmadık olabilir ama bu tutum hem yemek kalitenizi yükseltecektir hem de bütçenize katkı sağlayacaktır.

Kaliteli Tencere Kullanın

Tencereyi kaliteli yapan tek şey malzemesinin yemek ile olan etkileşimi veya malzemesinin yemeğe karışması değildir. Kullanım süresi ve tasarrufa etkisi de önemlidir. Bu tip tencereler pahalı gelse de hem evladiyelik kullanım için üretilmişlerdir hem de yemeğin daha çabuk ısınmasını sağlayarak enerji harcamasından tasarruf etmenizi sağlarlar. Kısa vadede daha çok harcar ama uzun vadede daha çok tasarruf edersiniz.

Sebzelerin uzun süre dayanması için haşlayarak dondurun

Sevdiğiniz sebzeleri her mevsim yemek için derin dondurucuda saklamayı düşünüyorsanız, dondurucuya koymadan önce haşlamalısınız. Yaklaşık 3 dakika haşlayarak dondurucuya kaldırdığınız sebzeler 3 aya kadar bozulmadan durur.

Marulları kâğıt peçeteye sararak muhafaza edin

Marulların buzdolabında sulanarak çürüme sorununun önüne geçmek için kâğıt havlu ve peçetelere sararak dolaba kaldırın. Böylece marulların nemlenmesini engelleyerek diriliğini korumasını sağlayabilirsiniz.

Peynirlerinizi parafinli kâğıda sararak saklayın

Bir kez peynir alıp uzun süre o peyniri tüketiyorsanız, aldığınızda üzerinde yer alan plastik ambalajlardan kurtulun ve onun yerine peynirinizi parafinli kağıtlara sarın. Böylece normale göre çok daha uzun süre bozulmaz.