Yaşam Tarzı

Kundalini Diye Bir Şey Duydum

undalini, New Age akımıyla beraber yükselişe geçmiş, bedendeki çakraların hepsini açtığına inanılan bir enerji türüdür. New Age, 80’lerin başında Kuzey Amerika’da ortaya çıkmış, etkisini özellikle müzik, sinema ve edebiyatta göstermiş alternatif inanç kültürleri olarak düşünülebilir. Kundalini’nin açığa çıkması meditasyon, yoga, dua, bedensel talimler, psikodelik druglar, bir yaşam krizi (örneğin aşırı fiziksel veya duygusal travma, ölüme yakın deneyim veya bir yakının ölümü), doğum, menopoz, bazı riyazet veya cinsel uygulamalar, vs. tetikleyebilir.

Kundalini enerjisinin temeli farkındalıktır. Bedensel ve ruhsal enerjimizi yükseltmek, Doğu felsefesine göre düşüncenin üzerimizdeki hakimiyetinden kurtulmak ve ânın içinde yaşamakla mümkündür. Bunu yaptığımız zaman enerjimiz vücudumuza dengeli bir biçimde yayılmakta ve çakralarımızı aktif hâle getirmektedir. Çakralarımızı aktif hâle getirerek enerjimizi dengeli kılmanın en iyi yollarından biri de kundalini enerjisini kullanmaktır. Farkındalığa, bilince ve çakralara odaklanan kundalini enerjisine dair ilk bilgilere eski Hindu metinlerinde rastlanmaktadır. Sanskritçe bir sözcük olan kundalininin Türkçe’deki en yakın karşılığı “sarmal”dır ve enerjinin sembolü de omurganın etrafına sarılmış iki yılanı tasvir etmektedir.

Kundalini’yi uyarmak için uygulama ve teknikler, Kundalini uyarılmış ve şahlanmış durumdayken uygulamak tehlikeli olabilir. Bu metotlar arasında pranayama (nefes kontrol alıştırmaları)ü holotropik nefes çalışmaları ve birçok özel meditasyon yöntemi vardır. Şiddetli baş ağrıları, iç sıcaklık, inmeler, aşırı bunaltı ve psikoz, Kundalini’nin doğal yönüne saygı göstermeye zor yolla öğrenenlerin ödedikleri bedeller olmuştur. Bütün bu rahatsızlıklar ayrıca herhangi bir müdahale olmadan yoğun bir Kundalini deneyiminde yaşanabilir, ama sistem aşırı uyarıcı uygulamalarla gerilmediğinde daha kolay dengelenebilir.  Bunlar arasında en yaygın olarak kullanılanlar nefes egzersizleri, yoga, meditasyon ve basit farkındalık egzersizleridir. Nefes egzersizlerinde soluğun özellikle omurganın başlangıcındaki noktaya alındığının hayal edilmesi, kundalini enerjisinin uyanmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca yalnız bu enerji üzerinde çalışmak için geliştirilmiş, yoga ve meditasyon pratiklerini iç içe geçiren kundalini yoga isimli bir teknik de bulunmaktadır.

Kundalini yogada mantralar önemlidir. Mantra, ses ve oluşan titreşimler aracılığı ile kişinin daha yüksek bir bilince ulaşmasını, aklın hayallerden ve günlük satsafalardan kurtulmasını amaçlayan mantra müziği; zihni boşaltmak, konsantrasyonu artırmak, huzura ermek, zorluklardan kurtulmak için “tekrarlanan hece, sözcük ve sözcük gruplarının melodiyle birleşmesi” olarak tanımlanabilir.

Mantraları bir nevi zihni oyalayan, özel titreşimleri olan oyuncaklar olarak düşünebilirsiniz. Mantra meditasyonları önermemizin en önemli ikinci sebebi ise, mantra meditasyonlarını düşünebilme yeteneği olan herkesin yapabilme yetisidir. Mantra meditasyonlarında ekstra odaklanma veya konsantre olma gibi zihinsel faaliyetlere ihtiyaç yoktur. Uygulaması son derece basit ve bir o kadar da etkilidir.

Rahatlama durumu sağlayan kelimeler, sözler ve sesler vardır. Mantralar ise huzur, sükunet ve zor zamanlarda güç toplamak için değerli birer kaynaktır.  Zihnimiz, bir iç çaba göstermeksizin kolayca heyecana kapılır. Ayrıca çoğu zaman şiddet, acı ve huzursuzlukla doldururuz zihnimizin içini. Mantralara başvurduğumuzda ise zihnimiz yeniden sakinlik hâline döner, huzur buluruz.

Meditasyon mantralarının pek çok faydası vardır. Örnek olarak öne çıkan şu yararları sıralayabiliriz: Gerginlik ve anksiyete seviyemizi azaltmaya yardımcı olur. Zihnimizi sakinleştirir, iç çatışmalarımızın hafiflemesine ve öz kontrolümüzü artırmamıza yardımcı olur. İrade ve gücümüzü artırarak hedeflerimize ulaşmamıza yardımcı olur. Sabır, empati, cömertlik vb. pozitif pozitif duyguları ve hisleri artırır. Meditasyon mantraları tıpkı subliminal mesajlar gibi belli bir şekilde çalışır. Bunlar bilinç altımız için oluşturulmuş özel içeriklerdir. Bilincimizin eşiğini geçerek zihnimizin en derin bölgelerine nüfuz ederler. İşte bu hedeflerini şu şekilde gerçekleştirirler: bizi pozitif bilinçliliğe ulaştırarak.

İnsanların binlerce yıldır kullana geldiği beş meditasyon mantrası vardır. İşte bu mantralar:

  • Bu tüm dünyada en çok bilinen meditasyon mantrasıdır. Esasen, bu mantranın evrenin sesini andırdığı söylenir. Bu, başlangıcın sesidir. Yani en temel ve birinci sestir ve diğer bütün sesleri de içinde barındırır.
  • OM AH HUM. Bu mantrayı söylediğimizde meditasyon yaptığımız yeri temizlemiş oluruz. Ayrıca konsantrasyonumuzu da iyileştirir, daha iyi yoğunlaşmamızı ve dikkatimizi toplamamızı sağlar.
  • OM TARE TUTTARE. Bu mantra iç gücümüze odaklanmamıza yardımcı olur. İç engellerden kurtulmak için bu mantrayı kullanırız. Ayrıca cesaret ve güveni destekleyen bir mantradır.
  • OM NAMAH SHIVAYA. Hindu kültüründen gelen bir mantradır. İyilik ve mutluluk için bunu tekrar ederiz.
  • OM MANI PADME HUM. Bu en güçlü meditasyon mntralarından biridir. İçimizdeki öz bilgeliği uyandırır, evrene iletişim kurmamızı sağlar.